TÜRKİYE’NİN SİLAHLI DRONE’U SONGAR, KARA ARACINA ENTEGRE EDİLDİ

ASİSGUARD’ın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan ilk milli silahlı drone’u SONGAR, ilk kez bir kara aracına entegre edildi.

SONGAR entegre edilen kara aracı güvenlik operasyonlarında hedefi önceden tespit ederek imha etme konusunda önemli bir kabiliyet kazandı.

ASİSGUARD tarafından özgün şekilde geliştirilen ve TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterine giren ilk milli silahlı drone SONGAR’ın askeri kara aracına entegrasyonu da gerçekleştirildi. Otonom olarak insansız sürüş gerçekleştirebilen, gerektiğinde uzaktan kumanda edilebilen askeri kara aracına entegre edilen SONGAR, aracın üstün vuruş yeteneği kazanarak sahadaki başarısına katkı sunacak.

Tehditlere karşı 7/24 tetikte!

Otomatik makineli tüfek ve bombatar entegre edilerek ileri seviyeye taşınan silahlı drone sistemi SONGAR sayesinde 4x4 askeri kara aracı havadan hedef bulma ve uzaktan silahlı operasyon yapabilme kabiliyetine sahip olacak. Askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda hem gündüz hem gece etkin olarak görev yapan SONGAR, otonom iniş-kalkış yeteneğiyle asimetrik tehditlere müdahale için 7/24 hazır bekleyecek.

Türk Savunma Sanayii’nin yenilikçi sistemlerinden olan SONGAR, ilk makineli tüfek ve bombaatar entegre edilen milli drone olma özelliği taşıyor. Şimdi kara aracına da entegre edilerek ürün geliştirme yol haritasında önemli bir aşamayı daha tamamlayan SONGAR, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görev yapabiliyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen sisteme sahip olan SONGAR; tekli veya çoklu drone sistemiyle eş zamanlı görev yapabilme kabiliyetiyle hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik birçok görevi icra edebiliyor.

SONGAR, sınır ve sınır ötesi güvenlik operasyonlarında kara aracı entegrasyonuyla, pusu veya tehditlere karşı havadan yüksek sayıda mermi atımıyla ve gerektiğinde taarruz amaçlı olarak da etkin şekilde kullanılabilecek.